XIX wiek to czas, kiedy sport stopniowo toruje sobie drogę do bycia stałym elementem krajobrazu życia społecznego. Szczególny „wynalazek” czasu wolnego i zwiększający się poziom wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej sprawiły, że ludzie różnych warstw społecznych coraz chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu, poświęcając się różnego rodzaju ćwiczeniom fizycznym. Tej sfery życia nie ominęły też dynamiczne przemiany obyczajowe tego okresu, w dużej mierze związane z postępującą emancypacją kobiet. Niestety, sport szybko okazał się być również podatny na wpływy ideologii politycznych i stał narzędziem walki o wpływy w rękach wielkich przywódców XX w.
Nowoczesny sport jest nieomal rówieśnikiem kinematografii, przez co temat sportowy był obecny w filmie od samego początku jego istnienia. Kino prezentowało historie autentycznych sportowców, ale i kreowało nowych, fikcyjnych bohaterów, którzy stawali się wręcz wzorami do naśladowania dla przeciętnych ludzi. To z kolei miało wpływ na popularność wielu dyscyplin, a w wielu przypadkach kreowało modę na ich powszechne uprawianie.
Współcześni sportowcy są tematem wielu narracji medialnych i popkulturowych wytworów. Wydarzenia z wielkich imprez w rodzaju igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata w piłce nożnej rozpalają emocje i wyobraźnię nawet u osób, które na co dzień nie są sportem zainteresowane. Niebagatelny udział ma w tym internet i media społecznościowe, które wykorzystując metody reklamy wirusowej rozprowadzają analizy i komentarze tworzone przez zaangażowanych kibiców sportowych.
Te i wiele innych wątków poruszają autorzy, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na nasze zaproszenie do tworzenia numeru „Sport w kulturze”. Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszej „Pracowni Kultury”.
Redaktorki numeru
Magdalena Kowalczyk
Agnieszka Loch
Spis treści:
Anna Syska, Międzywojenna obyczajowość a architektura basenów Górnego Śląska
Kamil Kozakowski, Hiszpańskie Gran Derbi. Dzieje Hiszpanii i Katalonii zapisane w piłce nożnej
Agata Picheń, Dlaczego ludzie biegają?
Pracownia Kultury (nr 8/2015): Sport w kulturze
Redaktor numeru: Magdalena Kowalczyk, Agnieszka Loch
Korekta: Emilia Wieczorkowska, Karolina Hołda
Redakcja wydawnicza: Małgorzata Kołodziej (współpraca: Adam Pisarek)
Katowice 2015