2

X Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i obiektywy” (edycja śląska) odbył się w sobotę 8 czerwca w Kinoteatrze Rialto. Wyświetlonych zostało 9 polskich i zagranicznych filmów (część z nich po raz pierwszy tłumaczona na język polski). Odbyła się także dyskusja „Spojrzenie turysty – spojrzenie antropologa. O różnorodności kulturowej w świecie ofert last minute” z udziałem dr hab. Anny Gomóły i dra Marka Pacukiewicza (pracowników Zakładu Teorii i Historii Kultury UŚ). Przegląd zakończył się nagradzanym dokumentem o Bronisławie Malinowskim “Savage Memory”. Wstęp na wszystkie filmy był wolny.

Program przeglądu:

8 czerwca 2013 r.

Kinoteatr Rialto (ul. św. Jana 24, Katowice)

„Money Tree”

Reż. Helena Patzer. Polska 2013, 35′

Czy migracja rozbija rodzinę? Czy bliskość można okazywać gdy od rodziny oddziela cię ocean? Głęboka analiza zjawiska transnarodowej migracji i odziaływania nowoczesnych technologii komunikacyjnych na codzienne życie. Film zrealizowany przez Helenę Patzer, absolwentkę IEiAK UW to efekt wieloletnich, wielostanowiskowych badań terenowych w USA i na Filipinach.

„Wymiary tożsamości Polonii w Gruzji”

Reż. Łukasz Kamiński i Maciej Eichelberger. Polska 2012, 27′

Wprawa do Gruzji by poznać naszych rodaków – tamtejszą Polonię. Przez lata władzy Związku Radzieckiego ekspresja tożsamości Polaków w Gruzji była znacząco ograniczona. Dopiero zmiany lat ’90. XX w. pozwoliły osobom polskiego pochodzenia na swobodne poszukiwanie i odgrywanie swojej tożsamości. Film jest efektem projektu ”Wymiary tożsamości Polonii w Gruzji. Polacy z Tbilisi, Akhalciche i Lagodekhi” i został zrealizowany przez studentów IEiAK UW.

„Kok Boru – Winged Game”

Reż. Sylwia Pietrowiak i Karolina Dorożała. Polska 2007, 10’

Jaka jest największa miłość Kirgiza? Oczywiście konie! Krótki acz głęboki wywiad z trenerem jazdy konnej i gry w „Kok Boru” (czyli Ciąganie Kozła).

„Looking at themselves – Băbăluda Luda”

reż. Mihai Andrei Leaha. Rumunia 2012, 30’

Obserwowana przez oczy i obiektywy rumuńska tradycja przebierania się za „Babaludę” i radosnego świętowania wiosennego powrotu ziemi do życia.

„Toku fenua”

Reż. Martin Zinggl. Austria 2011, 29′

Życie płynie powoli na najmniejszej zamieszkałej wyspie na Pacyfiku. Jedynie poziom morza jest z roku na rok coraz wyższy i wyższy…

„Masters of Overtone Singing”

Reż. Jean-Franois Castell. Francja 2011, 53′

Muzyczna podróż w głąb mongolskiego stepu i do centrum współczesnego Paryża. Młody francuski etnomuzykolog Johanni Curtet wprowadzi nas w świat mistrzów śpiewu gardłowego z Mongolii, którzy w odległej Francji postanawiają nagrać materiał na płytę z prawdziwego zdarzenia. Film nagrodzony między innymi na Festiwalu Jeana Roucha w Paryżu.

„Framing the other”

Reż. Ilja Kok i Willem Timmers. Holandia 2012, 25′

Co widzi przeciętny turysta w odległym kraju? To, co mu pokażą. W świecie globalnej turystyki całe społeczności mogą zostać turystycznymi atrakcjami. Wydaje nam się, że to co obserwujemy jest autentyczne, gdy w rzeczywistości to jedynie „turystyczne” show. A po wszystkim zostaje jeszcze pytanie: jak daleko posunęliśmy się w uprzedmiotowieniu „innego”? Film wielokrotnie wyświetlany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach dotyczących praw człowieka.

OiO_FramingThe Other

Dyskusja  „Spojrzenie turysty – spojrzenie antropologa. Różnorodność kulturowa w świecie ofert last-minute”:

- dr hab. Anna Gomóła

- dr Marek Pacukiewicz

Moderuje: Adam Pisarek

„Himself He Cooks”

Reż. Valerie Berteau i Philippe Witjes. Belgia 2011, 65′

W Złotej Świątyni Sikhów w Amritsar wolontariusze codziennie przygotowują 100 000 darmowych posiłków dla pielgrzymów i gości. Ten przepięknie zrealizowany poemat wizualny ukaże nam religijność „od kuchni”.

OiO_Himself he cooks2

20:30 – 21.45

„Savage Memory”

Reż. Zachary Stuart i Kelly Thomson. USA 2011, 75′

Czym jest dziedzictwo? Co po nas zostanie? Te i inne pytania stawia sobie Zachary Stuart, prawnuk Bronisława Malinowskiego, w swojej podróży w czasie i przestrzeni by uchwycić kim w zasadzie był jego słynny pradziad dla badanych przez niego Trobriandczyków i własnej rodziny.

OiO_Savage Memory

Organizatorzy: