
V Plener Kulturoznawczy „Berlin 2014”
Zakład Teorii i Historii Kultury UŚ oraz Laboratorium Kultury mają przyjemność zaprosić na V Plener Kulturoznawczy “Berlin 2014″

TEREN TERENU / Seminarium I
Otwarte seminaria naukowe „Teren terenu” zainaugurowaliśmy spotkaniem poświęconym „Refleksjom na temat badań terenowych w Maroku” Paula Rabinowa.

Laboratorium badacza
Inicjujemy cykl warsztatów przygotowanych specjalnie dla współpracowników “Laboratorium Kultury” i “Pracowni Kultury” oraz dla studentów kulturoznawczej specjalności “Promotor dziedzictwa kulturowego”. “Laboratorium badacza” ma być kursem podstawowych informacji związanych z narzędziami (edytory tekstu, menadżery bibliografii, narzędzia graficzne) pomagającymi w przygotowaniu tekstu naukowego.

IV Plener Kulturoznawczy „Barcelona 2013″
Dlaczego w Barcelonie na ulicach są ruchome schody? Jak smakuje chorizo? Czy Katalończycy są leniwi? Co zmieniło się w obrazach Miro po 1968 roku? Skąd wzięły się kebaby z fetą? Jak bardzo kwadratowe są psy według Picasso? No i oczywiście: dlaczego kawa w Barcelonie jest tańsza niż w Polsce?

Oczy i obiektywy (edycja śląska)
X Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i obiektywy” (edycja śląska) odbył się w sobotę 8 czerwca w Kinoteatrze Rialto. Wyświetlonych zostało 9 polskich i zagranicznych filmów

Laboratorium tekstu IV: Liga Ho-de’-no-sau-nee, czyli Irokezów
W semestrze zimowym roku akademickiego 2013/1014 startujemy z nowym cyklem Laboratorium tekstu.

Grzybowszczyzna 2012/2013
Plener: „Grzybowszczyzna jest niewielką wsią – liczy tylko szesnaście zagród. Ziemia tu licha, gospodarstwa nieduże, ludzie żyją ubogo. Dookoła lasy i piaszczyste pagórki.

Konferencja naukowa Laboratorium Bronisława Malinowskiego
10 kwietnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja Laboratorium Bronisława Malinowskiego.

Badacz terenu / badacz w terenie. Teorie – Metody – Praktyki
Cykl spotkań “Badacz terenu / badacz w terenie. Teorie – Metody – Praktyki” jest poświęcony wybranym metodologiom pracy “w terenie” oraz refleksjom nad badaniami czerpiącymi z doświadczenia antropologicznego.