
Wolność w religii/Wolność dla religii?
Drugi numer Pracowni Kultury został w całości poświęcony problematyce rodzącej się na styku pojęcia wolności i zjawisk kulturowych związanych z religijnością.

Pielgrzymi
Adriana Świątek – doktorantka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Związana z Zakładem Teatru i Dramatu. Publikowała m. in. w “Opcjach”.

Znaczenie postu we współczesnej kulturze polskiej – interpretacja badań przeprowadzonych na Śląsku Cieszyńskim
Co roku w polskich mediach odżywa dyskusja nad potrzebą i sensem Wielkiego Postu jako wyjątkowych przygotowań do świąt Wielkanocnych.

Gry religijne
> Jeśli przyjmiemy, że ten tekst jest grą, i to grą o wysoką stawkę, nie powinienem na samym początku przyznawać się do pewnej gruntownej nieuczciwości.

Islam i Muzułmanie w ujęciu… O wybranych kliszach myślowych
Zanim zajmę się przedstawieniem stereotypów na temat muzułmanów, warto zastanowić się nad rozumieniem tego pojęcia.

Wolność w religii?: Medytacje
W dobie płynnej nowoczesności ma się nieodpartą chęć podjąć próbę ustabilizowania problemu wolności w religii, wolności dla religii czy też, paradoksalnie, religii, która tę wolność obnaża. Jednak dla antropologii nie jest to łatwe zadanie.

Sikhizm – religia wolności, równości i braterstwa
Sikhizm jest jedną z najmłodszych monoteistycznych i uniwersalistycznych religii świata. Narodził się w Pendżabie, w Północnych Indiach, w drugiej połowie XV w.

Synkretyzm religijny jako wyraz tożsamości i samoświadomości kulturowej
Europejczycy, dzięki polityce imperialnej, kolonizacji oraz, wymyślonej dla uciszenia wrażliwszych sumień, misji cywilizacyjnej, przez lata zagospodarowywali świat na swoją modłę. Nie widzieli potrzeby dostosowywania się lub brania pod uwagę interesów i zwyczajów podbijanych ludów.

Intertekstualność w wierszu Rozmowa z Baryką Kazimierza Wierzyńskiego
Przedmiotem moich rozważań w tym artykule uczyniłem utwór Kazimierza Wierzyńskiego Rozmowa z Baryką, który został opublikowany w tomie poetyckim Wolność tragiczna. Przede wszystkim obiektem moich naukowych zainteresowań, jeśli idzie o ten konkretny wiersz, będą intertekstualność i wolność.