
Mitologie w codzienności
Wszystko może stać się mitem – stwierdza Roland Barthes. Doprecyzujmy: wszystko to, co jako uczestnicy kultury zmitologizujemy. Niniejszy numer „Pracowni Kultury” jest efektem poszukiwań tego, co współcześnie wynosimy do rangi mitologii, tego, co z różnych względów staje się nośnikiem znaczeń.

Współczesna legenda miejska a opowieści ajtiologiczne
Autor poprzez analizę strukturalną, szuka podobieństw i różnic pomiędzy opowieściami ajtiologicznymi a współczesnymi miejskimi legendami. Porównanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu wyznaczników z powodzeniem używanych w przypadku opowieści wierzeniowych przez takich badaczy jak Ewa Kosowska i Mirosław Marczyk.

Anioły – funkcjonowanie postaci mitycznych w kulturze popularnej na przykładzie „Kłamcy” Jakuba Ćwieka
Tekst stanowi odpowiedź na pytanie o to, w jaki sposób funkcjonują postaci aniołów w obrębie kultury popularnej, ściślej zaś mówiąc – w powieściach fantasy. Do omówienia zagadnienia wybrałam powieść Kłamca Jakuba Ćwieka.

Wiedźmin jako modyfikacja mitu bohaterskiego
Postać wiedźmina stworzył polski pisarz Andrzej Sapkowski. Geralt po raz pierwszy pojawił się na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Od tamtej pory wydano osiem książek, które razem tworzą sagę o wiedźminie, oraz dwa zbiory opowiadań.

Boskie rozwiązanie. O nowych odsłonach starożytnych mitów
Tekst omawia zagadnienie inspiracji artystycznej oraz przerabiania starożytnych mitów (greckich i skandynawskich). Autorka proponuje bowiem rozróżnienie między niezobowiązującym zaczerpnięciem pomysłu i dostosowaniu go do wymyślonej fabuły od ingerowania w treść mitu w celu jego twórczego przekształcenia.

Przestrzenie zmityzowane – dom
Przestrzeń domowa jest typem przestrzeni najbardziej chyba codziennym. Co więcej – co wykazały badania terenowe przeprowadzone przeze mnie na obszarze Rudy Śląskiej i Bujakowa – jest ona nośnikiem wielu znaczeń, które w niniejszym tekście staram się omówić.

Resztki, okruszki i fragmenty
W swoim artykule, autorka podejmuje kwestię resztek i ich miejsca w życiu człowieka. Pozornie niepotrzebne elementy, odpady, towarzyszą nam bowiem nieustająco.

Kobieta jaka jest, każdy widzi…
Celem artykułu jest naświetlenie problemu dotyczącego „nazwania na nowo” kobiety, odrzucając wszelkiego rodzaju mity i stereotypy na jej temat. Autorka w nawiązaniu do teorii „płynnej nowoczesności” proponuje stworzenie na nowo definicji kobiety.